Om Camilla

F. 1977, Kbh.

Juni, 2010: Jordemoder fra Kbh Jordemoderskole.

Februar 2012 – : Ansat i Enhedslistens Folketings-sekretariat som politisk rådgiver for køns-, sundheds-, social- og LGBTQ+ politik.

August 2015: Påbegyndt Masteruddannelse i Sexologi ( juni 2018).
2015: Kursus i sundhedscoaching, Metropol.

2016 – : Medlem af referencegruppen for AIDS-fondets KSK-kampagne.
November 2016: Deltager på symposiet “Normale fødsler” v. Gyn Zone.

Mangeårig aktivist- og organisationserfaring med bl.a. feminisme, migranter og sundhed, antiracisme, og queerpolitiske emner. Desuden aktiv omkring pårørende-politik og pårørendes vilkår i sundhedssystemet
Bosat på Nørrebro, København